Váš košík je
prázdný

5 receptů s "kouzelnou" kopřivou dvoudomou

Kopřiva je jednou z prvních magických bylinek sezony. Čistí krev a tím pádem i napomáhá zlepšení naší pleti, játrům a celému tělu. Je několik způsobů, jak s kopřivou nakládat, a proto jsem připravila 5 receptů, které vás mohou inspirovat a rozhodně i motivovat ke sběru téhle píchavky:).

  • Vynikající recepty do našeho bříška

Kopřiva se skvěle hodí do jarní očistné kuchyně. Můžete si například společně s pampeliškou a sedmikráskami připravit chutný jarní salátek.

Kopřivu přidáváme doma i do zeleninových polévek.

Můj oblíbený kopřivový recept jsou šťouchané brambory se spařenou kopřivou a orestovaným tempehem.

Ale nejvíc je kopřivový dip mojí mámy. Tyčovým mixérem pomixujeme kopřivy, avokádo, česnek, sůl, pepř a olivový olej. Dip je lehce pikantní a hodí se jak na topinky, tak jako omáčka k jídlům.

A přidávám jeden velikonoční recept z mé kuchyně. Bon apetit!

Kopřivová nádivka

Na oleji si trochu opražím na drobno nakrájenou cibulku, česnek, tofu nebo tempeh. Spařím a pokrájím čestvé lístky kopřivy.

Nadrobno nakrájím zbytek žitného chleba.

Uvařím polentu se zeleninovým kořením. Jakmile je polenta uvařená, přimíchám kopřivy, tempeh s cibulkou i chleba. Směs vyliju do pečící mísy vymazané olivovým olejem.

Dám zapéct do trouby na 30 minut.

Většinou ji jíme až studenou společně s kyselou okurkou nebo zelím.

  • Čaj na pročištění těla i duše

Jak jsem se již v úvodu zmínila, tak kopřiva má blahodárné síly čištění naší krve. Prospívá to hlavně játrům a naší pokožce. Díky kopřivovému čaji můžeme podpořit jarní detoxikační kůru. Můj táta si dělá až 3 týdenní kopřivovou kůru, kdy pije jeden až dva hrnky kopřivového výluhu denně.

  • Pro krásně umyté vlásky

Určitě také víte, že kopřiva je důležitou ingrediencí mnoha kvalitních vlasových přípravků. Nejméně složité je si udělat výluh, kterým si pak vlasy opláchneme. Výluh z kopřivy bojuje proti lupům, jemně odmašťuje a zanechá vlasy lesklejší. Určitě si i nezapomeňte kopřivy nasušit na zimu:).

Pro sílu vaší hřívy

Dostala jsem skvělý tip na kopřivovou tinkturu, která údajně skvěle posiluje vlasy. Takže se pustme do toho:)

Mrkněte na recept!

Pamatujte při sběru kopřivy, že je nutné, aby byla minimálně 150 m od silnice. Můžete použít i kopřivu sušenou.

  • Obličejové bylinkové oleje

Téměř do všech mých oblíbených variací obličejových olejů přidávám i trochu kopřivy.

Máte další tipy, co s kopřivou? Napište mi!

 

Pokud se s bylinkami chcete skamarádit blíž, budeme se jim věnovat v rámci nového workshopu – a to rovnou celé série pravidelných setkávání – našem kurzu Bylinkářův rok.