Co macerovat a v čem macerovat?

Jak vybrat bylinky a květy, které mohu macerovat? Pro začátek rozhodně doporučuji vybírat bylinky a květiny, které dobře známe a…

Jak vybrat bylinky a květy, které mohu macerovat?

Pro začátek rozhodně doporučuji vybírat bylinky a květiny, které dobře známe a máme s nimi již zkušenost, ať v podobě čajů nebo je používáme na jídlo. Často totiž nevíme, že běžné bylinky, které si pěstujeme v květináči, mají i další skvělé využití, pokud je naložíme do alkoholu nebo oleje. Jako druhý krok je dobré udělat průzkum, a to jak v knihách, tak na internetu, zda již tímto způsobem s danou bylinkou někdo pracoval a mohu se tak inspirovat.

Myslím si, že macerovat se dá všechno, jenom záleží, zda to pak má i dobré využití:). A to zjistíme právě v knihách o bylinkách a můžeme se inspirovat na internetu.

Mezi moje oblíbené patří například tinktůra z rozmarýny, kterou během zimy používám do přírodní aviváže. Jemně prádlo provoní a dezinfikuje.

Bylinky a květy sbíráme za suchého a slunečného počasí! O procesu sběru se rozepíšu blíže v dalších článcích :).

Jak a v čem to mohu macerovat?

Proces macerace se liší dle rostliny, kterou macerujeme, a také dle látky, ve které ji macerujeme. Vždy je pro nás základní otázkou, zda je vhodnější macerovat bylinku v alkoholu – na tinkturu, nebo v oleji – na macerát. Stejná bylinka naložená v alkoholu může mít odlišné použití a účinky, než když je macerovaná v oleji. Do přírodní kosmetiky macerujeme bylinky spíše v oleji. Ty se pak nazývají maceráty a dále je používáme primárně jako základ do balzámů na rty, mastí, krémů na tělo, masážních olejů atd.

Pokud macerujeme bylinu v alkoholu, tak ji potom nazýváme tinktura. Tinktura je daleko silnější a většina z nich se používá i vnitřně na léčebné účely. Pokud chcete začít experimentovat s výrobou tinktur, tak rozhodně doporučuji si pořídit některou z knih, která se výrobě tinktur věnuje.  Já mám Praktická výroba bylinných tinktur – Anastasja Semjonova.

Některé z těchto tinktur se používají i do kosmetiky, kupříkladu kopřivová tinktura se používá na vlasy!

 Pojďme si tedy jednoduše shrnout, v čem macerujeme a jaký je postup:

 

1. v oleji

V jakém?

Já na maceraci používám bio slunečnicový olej. Není drahý, nemá výraznou vůni a díky tomu krásně nese vůni bylinek a také se rychle vsakuje. V případě, že si chci připravit macerát, který chci používat přímo na tělo – například obličejový olej, tak používám kvalitní mandlový olej. Ten je daleko jemnější a výživnější.

Když chci macerovat bylinky pro léčebné účely nebo na vlasy, tak je maceruji v olivovém oleji nebo konopném oleji. Do konopného pravidelně nakládám bylinky na zubní olej a zábal na vlasy :).

Jak na to?

Bylinky nechám minimálně den zavadnout. Poté je dám do zavařovací sklenice a zaliju vybraným olejem. Potom je zahřívám ve vodní lázni. Dám na okno a nechám je tam 3 týdny na sluníčku.  Mrkněte na detailní fotopostup!

Postupy různých bylinářů a chemiků se liší. Chemik by vám doporučil byliny dát do tmavé místnosti, aby se oleje nekazily. Bylinář by naopak doporučil nechat macerát na slunci, aby se do něj dostala sluneční energie.

Po třech týdnech přecedím přes plátno a uzavřu do tmavé lahvičky a na lahvičku dám popisek s názvem a rokem!

Sušené bylinky – dáme poloviční množství než čerstvých, protože jsou silnější. Macerát bude méně vonět, ale bude silnější. V tomto případě téměř nehrozí, že by nám macerát zplesnivěl.

Čerstvé bylinky – dáme dvojnásobné množství než sušených bylinek. Hotový macerát bude více vonět, ale pozor, moc rád plesniví! To můžeme ošetřit například tím, že vystřihneme z tvrdého plastu kolečko o velikosti vnitřku lahve a vložíme ho na macerát tak, aby pokrýval všechny bylinky, a hodíme na něj kamínek. Ani kousek květinky nesmí vyčuhovat a speciálně ne u měsíčku!

A na co to použijeme?

Oleje používám jako základ do další kosmetiky. Můžeme je přidávat do tělových a koupelových olejů. Pár kapek vždy dám do mého oblíbeného balzámu na rty a hodí se i do šlehaných másel a masážních kostek. Oleje nasají esence a sílu bylin a tu potom využijeme v naší DIY přírodní kosmetice :).

 

2. v bambuckém másle

Jak na to?

Postup je jen trochu odlišný od macerace v oleji. Mohu také pracovat s čerstvými i sušenými bylinkami, které se chovají stejně jako u macerace v oleji! Do sklenice dám bylinky a na ně 2 lžíce bambuckého másla, můžeme kombinovat i třeba s kokosovým olejem. Sklenici dám do vodní lázně a čekám, až se směs rozpustí. Všechny květy by měly být ponořené v bambuckém másle, pokud nejsou, tak přidám další lžíci bambuckého másla.

Potom dám sklenici za okno na slunce a po další 3 dny směs rozpouštím a opět nechávám zatuhnout. Mrkněte na detailní postup!

Po 3 dnech přecedím přes plátno a je hotovo:).

A na co to použijeme?

Z těchto základů jsou naprosto úžasná šlehaná másla!!!

 

3. v alkohole

Jak na to?

Na rozdíl od macerace v oleji či v bambuckém másle je potřeba macerovat v alkoholu mimo světlo. Ale my už teď víme, že i oleje macerujeme v temnu :). Macerujeme také 3 týdny. Láhev popíšeme a dáme do skříně, každý den protřepeme, aby se hezky promíchala. Gramáž naložených bylin záleží na druhu bylinky.  Stejně tak síla alkoholu. Většinou se však bylinky zalijí 40% alkoholem. Pokud se chcete pustit do výroby tinktur, tak doporučuji použít odbornou literaturu, jak jsem již psala v úvodu.

 A na co to použijeme?

Tinktury většinou používáme vnitřně a to na léčbu nebo prevenci – před nastydnutím, pro posílení imunity…

Tinktury jsou mnohem silnější než bylinkové čaje či olejové maceráty. Alkohol velice rychle začne kolovat v krvi a proto je účinek rychlejší a silnější.

Často slýchávám, že bylinkami nic nezkazíme. To však není pravdou a rozhodně ne v případě tinktur, které při špatném použití mohou i ublížit!

Použití i výrobu doporučuji konzultovat se zkušeným léčitelem nebo léčitelkou :).

Máme však i tinktury, které můžeme používat vně na léčebné nebo kosmetické účely, mezi ně patří například rozmarýnová tinktura, kopřivová tinktura, tinktura z medvědího česneku nebo proposilová tinktura.

 

4. v glycerinu

Jak na to?

U macerace v glycerinu postupujeme stejně jako u macerace v alkohole. Pokud se rozhodneme použít sušené bylinky, tak je potřeba naředit glycerin ještě destilovanou vodou. Mrkněte na detailnější postup!

 A na co to použijeme?

Glycerinové maceráty se používají často stejně jako alkoholové tinktůry, jsou méně silné a proto jsou velmi vhodné pro děti. Jejich účinek je nižší a díky tomu jsou také bezpečnější.  Jsou skvělou alternativou, pokud se chcete vyhnout alkoholovým základům.

My macerát v glycerinu použijeme i do základu naší kosmetiky. Při správném použití pomáhá hydratovat pokožku a pokud v něm jsou vymacerované bylinky, tak ještě přenese jejich sílu!

Něco jsem opomněla? Napište mi a já doplním :). Snad vám tento článek pomůže v rychlejší orientaci se v macerování bylinek!

Macerování a patlání zdar!