Váš košík je
prázdný

Levandulové šumivky do koupele

Pro pokročilé

K tomuto receptu jsem se odhodlávala poměrně dlouho. Bála jsem se, co se stane při reakci s vodou při výrobě, jestli půjde hmota dobře vyklepnout z formičky, jestli se hned nerozdrolí a vůbec, jestli se to celé povede.

Byla jsem však překvapena, o jak jednoduchou a hlavně rychlou výrobu se jedná. Pokud potřebujete narychlo splašit nějaký dárek, který potěší a není zas tak úplně neužitečný, šumivky do koupele (neboli bathbombs) jsou jasná volba! 🙂 Jsou velice levné, ale přitom efektní a navíc složené z kvalitních surovin.

Šumivky jsou také známé pod anglickým názvem „bathbombs“.

A o co vlastně jde? J

edná se v podstatě o „instantní sůl“ do koupele, přičemž jejich výhodou je právě onen šumivý efekt, jenž je především hezký na pohled 🙂 Kromě zmíněné soli, obsahují také kyselinou citronovou a jedlou sodu (zásaditá), které spolu za přítomnosti vody zreagují a vyprodukují oxid uhličití. Když CO2 uniká, pěkně to šumí, postupně se z šumivky vyplaví květy a rozvine vůně a pokud má pravidelný tvar, tak se navíc pěkně zatočí na hladině.

Ingredience si rozdělíme na sypkou a tekutou část. Smícháme spolu všechny suché složky, tedy kyselinu citrónovou, jedlou sodu, škrob a sůl. Do této směsi přidáme 2 lžíce předem rozpuštěného kokosového oleje (rozpustí se sám při pokojové teplotě) a pár kapek esenciálního oleje.

Vše začneme míchat lžící, poté rukou (raději v gumové rukavici). Když máme opravdu pečlivě promícháno, lehce postříkáme směs vodou z rozprašovače a rychle zapracujeme, aby nám předčasně nevyšuměla. Vodu pomalu přidáváme, dokud nebude směs konzistence vlhkého písku, tedy nebude se příliš rozpadat. Nakonec přidáme sušené květy.

Poté, co nejvíce natlačíme do formiček. Já jsem použila starodávné plechové bábovičky na vánoční pracky, natlačila jsem a hned vyklopila, a teprve poté nechala usušit. Pokud však použijete formy silikonové, nechte hmotu uschnout v nich (cca 6 hodin) a poté opatrně vyklopte. Nemusíte se bát, pokud se Vám výsledek s nějakého důvodu dobře nevyklopí a rozdrolí, stačí jen navlhčit, propracovat a opět naplnit do formiček.

Na plnou vanu stačí jedna tato šumivka, která má cca 50g, ale myslím, že by mohla být i menší 🙂 Vložíme do vody a necháme vyšumět. Ihned se začnou uvolňovat kvítky i aroma. Levandule je vhodná pro relaxační večerní koupel. Obsažený kokosový olej navíc vyživuje a zvláčňuje pokožku, takže po koupeli netřeba mazat.

Šumivky schovejte do vzduchotěsné zavařovačky.

Prohlédnout workshopy

Naučte se přípravu tohoto a dalších receptů

Pořádáme workshopy, kde Vás naučíme spoustu praktických návodů, jak si vyrobit vlastní domácí kosmetiku.