Váš košík je
prázdný

Bylinky po celý rok

„… Byliny pomáhající proti moru – vachta trojlistá, kozlík, bedrník, pupava, hořec, routa nebo k vykuřování jalovec – se sbíraly na svatého Rocha, ochránce před morem (16. srpna). Kořen rulíku zlomocného se vykopával v předvečer svatého Jiří (23. dubna) a to na hoře, kde se scházely čarodejnice. … Medvědí česnek zahánějící čarodejnice se měl trhat a pojídat v den svaté Valpurgy. … Vedle svatojánského dne (24. června) a Nanebevzetí Panny Marie byl nejdůležitějším dnem pro sběr bylin Velký pátek. Byl to den velkého smutku, kdy země přijala Spasitelovu krev… Věřilo se, že nejlepší léčivé byliny povstaly z krve, žluči a potu ukřižovaného nebo ze slzí Marie a učedníků.“

STORL, Wolf-Dieter. Andělé, dévové a duchové rostlin: s praktickými návody k meditacím. Olomouc: Fontána, c2008. ISBN 978-80-7336-492-2. Křesťanské dny sběru, str. 184.

Každý duben přináší nové „klíčky“ do mého života. Začínám se totiž chystat na budoucí bylinkovou sezónu. Přemýšlím, jaké bylinky jsem během zimy upotřebila, co se mi osvědčilo a které nové recepty chci vyzkoušet. Život bylinkáře/řky se může zdát nudným, introvertním až podivínským či obstarožním.

Pro mě je to meditace, a to se vším všudy. S respektem k rostlinám, přírodě i cyklům. Návrat k sobě samé a zároveň neustálý boj s egem – kdy si uvědomuji, že nemusím sebrat všechno, a přemýšlím, zda bylinku opravdu potřebuji, zda nestačí ji pozorovat a sblížit se s ní…

Bude tomu už řádka let, kdy jsem se vrátila zpět – blíže k zemi, a začla se věnovat herbalismu. První roky jsem nejvíce chodila a poznávala, abych se s bylinkami seznámila. Téměř jsem nesbírala, bylin jsem se dotýkala a mnula je mezi prsty abych navnímala jejich vůně, sílu a vlastnosti.

Obcházela jsem si místa a sepisovala, co na nich roste, abych měla o rostlinách přehled.

Vytřídila jsem, co nejčastěji používám, abych nevyráběla zbytečně něco, co poté nespotřebuji.

Následující roky jsem nehledala, ale čekala, jaké byliny se mi objeví samy – objevily se ty, které nejvíce potřebuji :).

 

Jako dáreček od nás dostanete ke každé objednávce nad 500,- za ingredience balíček 20 g sušených bylinek. Můžete si z nich uvařit posilující čaj poté, co se promrzlí vrátíte z prvních jarních procházek. Nebo si je přidejte k himalájské soli a udělejte si voňavou koupel.

Při nákupu nad 900,- za ingredience vám do balíčku přibalíme náš supr trupr Kalendář sběru léčivých rostlin.

Malý kalendář sběru bylinek

A co nás čeká v květnu?

Letní péče o pleť 🙂 Těšte se!

Workshopy

3 h
Hostující

Bylinkové odpoledne – základy zpracování bylin

Připravily jsme pro vás sérii bylinkových odpolední  s kladenskou bylinářkou Marcelou Bohuslavovou. Jako první téma jsem vybraly základy zpracování byliny….

1,5 h
Hostující

Základní očistné techniky

Ukážeme si několik základních metod, které se dají jednoduše zařadit do každodenního rituálu ranního čištění, a tím výrazně zlepšit zdraví…

3,5 HOD

Výroba přírodní kosmetiky

Zamilovali jste si vůně esenciálních olejů? Pojďme se potkat a společně nahlédnout do dílny přírodní kosmetiky. Tentokrát budeme šlehat, míchat,…